Czyszczenie broni - kilka pytań

Wszelkie pytania dotyczące dokumentów, klubu, członkostwa.
kamiloos57
Posty: 25
Rejestracja: 2017-11-15 16:21

Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: kamiloos57 » 2018-10-15 10:31

Cześć.
Szukam informacji na temat prawidłowego czyszczenia broni. Nasłuchałem się dużo informacji, i mam parę pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi na forum.
1) Czy dopuszcza się czyszczenie wyciorem od przodu? [broń długa, np. ak]
Wiem, że tego się unika, bo można uszkodzić koronę lufy, ale np. do ak w przyborniku jest nasadka chroniąca koronę lufy, ktoś z Was korzystał z tego? Czy mimo to, lepiej wkładać wycior od strony komory nabojowej? A może sznur, jak to ostatnio Adrian napisał na forum? ;)
2) Czy wyciorem można śmiało rzazać w jedną i drugą stronę, czy tylko w kierunku wylotu lufy i wykręcać końcówkę wyciora?
3) Po ostatnim strzelaniu zauważyłem taki ciemny nalot na przedniej stronie zamka (tam, gdzie styka się z dnem łuski, w pistolecie) - czy da się to jakoś wyczyścić, czy może to normalne i można zignorować? Czym oprócz Ballistolet można by to potraktować, żeby wyczyścić?
4) Czy można zalewać Balistollem otwór, przez który wysuwa się iglica? Gdzieś pisali, że nie powinno się tego miejsca smarować, bo szybciej brud łapie, tylko jak zabezpieczyć iglicę przed korozją?

Z góry dzięki za odpowiedzi :D

Awatar użytkownika
woytas
Posty: 1734
Rejestracja: 2015-04-17 14:15
Lokalizacja: Smolniok
Kontakt:

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: woytas » 2018-10-15 10:56

Ja luf czyszczę sznurem - od komory nabojowej do wylotu (na ciepło, zaraz po strzelaniu). Polecam sznury firmy otis.
Resztę syfu usuwam benzyną ekstrakcyjną i dopiero potem natłuszczam balistollem. Syf schodzi zdecydowanie lepiej niż rozmazywany przez tłuszcz.
Jak masz coś na stali to mosiężna szczotka druciana nie zrobi stali żadnej szkody.
Po za tym - perfekcyjnie czyszczę karabin po chińskiej amunicji - zaraz po strzelaniu. Bo to chińczyk jest bardzo agresywny i wpierdziela wszystko co nie jest zabezpieczone chromem. Pistolet co jakiś czas - rozbieranie i składanie broni powoduje więcej uszkodzeń niż strzelanie.
Ale każdy robi wszystko wg siebie.

kamiloos57
Posty: 25
Rejestracja: 2017-11-15 16:21

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: kamiloos57 » 2018-10-15 11:29

No właśnie, muszę się zdecydować, czy kupuję wycior, np. tai:
https://strefacelu.pl/wycior-dlugi-3-cz ... tml#middle
czy może sznur.
Wycior będzie o tyle niewygodny, że jak będzie za sztywny, to go od strony komory nabojowej nie włożę. Z drugiej strony, wycior jest bardziej uniwersalny, jak masz różne końcówki.

Awatar użytkownika
adriankolodziej
Posty: 223
Rejestracja: 2017-07-27 11:46
Kontakt:

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: adriankolodziej » 2018-10-15 11:43

kamiloos57 pisze:No właśnie, muszę się zdecydować, czy kupuję wycior, np. tai:
https://strefacelu.pl/wycior-dlugi-3-cz ... tml#middle
czy może sznur.
Wycior będzie o tyle niewygodny, że jak będzie za sztywny, to go od strony komory nabojowej nie włożę. Z drugiej strony, wycior jest bardziej uniwersalny, jak masz różne końcówki.
Kup sznur. Powie Ci to każdy, kto czyści broń. Mam mnóstwo wyciorów i sznur bije je wszystkie.

I tak jak powiedział wojtas. Czyścimy broń zawsze w jednym kierunku "od komory nabojowej do wylotu".

Jak będziesz czyścił pistolet za każdym razem wystarczy czyszczenie lufy i trochę brunoxa. Możesz użyć szczoteczki do zębów, aby zebrać brud z prowadnic zamka. Czyszczenie dokładne robimy po kilku tysiącach kulek.

Co do KCZ to najlepiej zalać go i przejechać sznurem już na strzelnicy.

Bocznego zapłonu w ogóle nie czyszczę. Może kiedyś, gdy zacznie się zacinać.

Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 2034
Rejestracja: 2014-10-01 13:43

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: TommyT » 2018-10-15 13:51

Ja bym tam się tak tym sznurem nie podniecał.
1. wycior - a właściwie wyciory, będą przydatne jak będziesz miał więcej broni. Krótki do pistoletów, długi do karabinów i strzelb.
Przy czym ten w linku to taki bardziej wiatrówkowy - mam taki - za elastyczny trochę. Koniec końców mam mosiężny (w jednym kawałku) i "patyk" z Decathlona do strzelb.
Tu jak i w strzelaniu - sam dojdziesz co Ci "robi robotę" i najlepiej się z tym czujesz.
2. Są osoby które czyszczą broń po każdym strzelaniu (na mistrzostwach świata, boczny zapłon potrafią czyścić pomiędzy konkurencjami) albo jak już nie da się przeładować, alb iglicy nie zbija.
Tu znowu sam musisz wybrać do którego obozu będziesz należał. (Trochę Cię też broń zmusi, bo niektórej jak nie wyczyścisz, to potem "ruda" będzie)
3. Czyszczenie od komory do wylotu - generalnie tak. Ale ... ;)
Pamiętajmy dlaczego tak. Chodzi o nie zniszczenie "korony" lufy - miejsca, gdzie pocisk opuszcza lufę. Jeżdżenie po nim wyciorem może spowodować uszkodzenia i w najgorszym razie, utratę celności.
Ale już jak czyścisz miękką szczotką, nie walisz bez opamiętania po krawędziach, albo tak jak w CZ858/SA58 czy kałachu - masz specjalną nakrętkę, która ochrania wylot lufy i prowadzi wycior - to dlaczego nie?
Wprawdzie czytałem teorie, że (w karabinach), lepiej się układa, etc. ale dla mnie to podobnie jak oznaczanie kabli kolumnowych strzałeczką w kierunku do głośnika. "Z włosem" elektrony lepiej pędzą, a niektórzy podobno to słyszą. Cieszę się, że ja nie i dlatego nie muszę sobie d..y zawracać. :)

Awatar użytkownika
mikesken
Posty: 153
Rejestracja: 2016-08-25 15:09
Lokalizacja: Rybnik

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: mikesken » 2018-10-15 18:46

Ja też coś dodam od siebie:
Balistol jest przesłabym środkiem. Ani to dobrze nie czyści, ani tym bardziej nie smaruje. Polecam dedykowane środki. Należy uważać na agresywne środki typu break in, bo mogą uszkodzić plastik i lakier.
Sznury - mam m, ale nie ma szans sznurem doczyścić zaołowiinych miejsc, szczególnie w strzelbie.
Czyszczenie wyciorem - ja czyszczę od komory, przód-tył. Żadnych problemów z celnością, a jak wiecie u mnie amunicja idzie w bardzo dużych ilościach, a czyszczę wszystko co ok 200 sztuk amo.

Iglica powinna pracować na sucho. Reszta w zależnościnod mechanizmu i modelu broni.

kamiloos57
Posty: 25
Rejestracja: 2017-11-15 16:21

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: kamiloos57 » 2018-11-17 22:57

Odświeżam temat.

Na swoim Jacku zauważyłem ostatnio takie coś na lufie. Pytanie: czy to rdza? Czy jest to podstawa do reklamacji?
Broń kupiłem w tym roku i nie miałem jeszcze okazji z niej strzelać :P
Kilka razy z nudów rozbierałem i konserwowałem Ballistolem.
Załączniki
IMG_20181111_141949.jpg
(349 KiB) Nie pobierany

Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 2034
Rejestracja: 2014-10-01 13:43

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: TommyT » 2018-11-17 23:03

Tylko ze zdjęcia, powiedziałbym że rdza.
Faktem jest, że Jacki - również te klubowe - szybko ruda atakuje.
Niestety nie jest to podstawa do reklamacji.
Pozostaje często konserwować (sugeruję zielony Brunox), może jakiś pochłaniacz wilgoci do szafy...

Awatar użytkownika
mikesken
Posty: 153
Rejestracja: 2016-08-25 15:09
Lokalizacja: Rybnik

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: mikesken » 2018-11-19 09:18

kamiloos57 pisze:Odświeżam temat.

Na swoim Jacku zauważyłem ostatnio takie coś na lufie. Pytanie: czy to rdza? Czy jest to podstawa do reklamacji?
Broń kupiłem w tym roku i nie miałem jeszcze okazji z niej strzelać :P
Kilka razy z nudów rozbierałem i konserwowałem Ballistolem.
ja bym spróbował reklamować. najwyżej powiedzą nie. ale to, że ani razu nie strzelana, a już takie coś, to kurde lekki dramat :(
i będę powtarzał jak mantrę - dajcie sobie spokój z Ballistolem. do konserwacji polecam to:
https://3gun.pl/konserwacja-broni/smary ... -lpx-120ml
generalnie mam komplet środków z tej firmy i jestem bardzo zadowolony, ale trzeba pamiętać o konserwacji również zewnętrznych części broni

Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 919
Rejestracja: 2014-10-17 08:54

Re: Czyszczenie broni - kilka pytań

Post autor: Bogdan » 2018-11-20 21:41

mikesken pisze:
kamiloos57 pisze: ale trzeba pamiętać o konserwacji również zewnętrznych części broni
Żadne smary tu nie pomogą, kupić i nie strzelić ani razu?! :o . Rdza jest z łez jakie karabin wylewa nad swoim żałosnym losem.

ODPOWIEDZ