Znajomość regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.

Dział techniczny
ODPOWIEDZ
Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Znajomość regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.

Post autor: Andrzej » 2016-03-02 20:44

W związku ze zbliżającym się egzaminem na patent zachęcam do zapoznania się z moją prostą aplikacją sprawdzającą poziom wiedzy na temat regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.
https://mega.nz/#!Ws1kkBBI!lqirqlkAMBD1 ... msHw8xWEWY

Szczerze mówiąc nie wiedziałem do jakiego wątku to podpiąć, więc wrzucam tutaj. Jak ktoś to sprawdzi to można wrzucić to do materiałów przydatnych przy zdobyciu patentu.

wojti
Posty: 356
Rejestracja: 2016-02-10 23:08
Lokalizacja: Rybnik

Re: Znajomość regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.

Post autor: wojti » 2016-03-05 23:47

Fajne....Zapewne wielu się przyda :) Dziękuje w imieniu wielu ;)

saturn
Posty: 30
Rejestracja: 2014-10-02 20:25

Re: Znajomość regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.

Post autor: saturn » 2016-07-29 21:23

BROŃ SPORTOWA
- WYMOGI REGULAMINOWE
- PISTOLET
PRZEPISY OGÓLNE
Stosowanie sprzętu, odzieży i wyposażenia sprzecznych z duchem przepisów UIT jest zabronione. Strzelec musi używać tego samego pistoletu we wszystkich seriach i częściach konkurencji, z wyjątkiem zaistnienia niesprawności. Jury może zezwolić strzelcowi na kontynuowanie strzelania z innego pistoletu tego samego typu (półautomatycznego, jednostrzałowego lub rewolweru) i tego samego kalibru. Musi on spełniać wymogi danej konkurencji i być zatwierdzony przez Sekcję Kontroli Wyposażenia. Dopuszczalne są tylko otwarte przyrządy celownicze. Zabronione są przyrządy optyczne, lustrzane, laserowe, plamkowe, lunety, celowniki, itp. Zabronione są wszelkie urządzenia celownicze wspomagające pobudzanie mechanizmu spustowego. Zabronione są osłony muszki i szczerbinki. Na pistolecie nie mogą być mocowane szkła korekcyjne ani lunety, ale strzelec może używać okulary korekcyjne. Strzelec może używać lunety do obserwacji trafień . Ani rękojeści, ani żadna inna część pistoletu nie może być tak zbudowana, aby mogła stanowić jakiekolwiek oparcie poza dłonią. Podczas trzymania pistoletu w normalnej pozycji strzeleckiej nadgarstek musi być, w sposób widoczny, swobodny. Noszenie na przegubie ręki utrzymującej pistolet bransolet, zegarków na pasku, opasek i innych tego typu rzeczy jest zabronione. Na strzelcu spoczywa odpowiedzialność za to, że żadna część pistoletu nie dotyka nadgarstka po przyjęciu postawy strzeleckiej. Wykroczenia w tym zakresie będą karane podczas zawodów . Okrycia dłoni w konkurencji pistoletu dowolnego są dozwolone pod warunkiem, że nie przesłaniają nadgarstka. Dozwolone są regulowane rękojeści pod warunkiem, że spełniają wymagania przepisów danej konkurencji, w stanie wyregulowanym do ręki strzelca. Nastawienia nie mogą być zmieniane, po sprawdzeniu w Sekcji Kontroli Wyposażenia, w sposób sprzeczny z przepisami UIT (patrz p. 10.7. Ogólnych Przepisów Technicznych). Powtórne kontrole mogą być przeprowadzane przed i po każdej konkurencji lub zmianie strzelań (nie dotyczy to konkurencji Pistolet dowolny).
Spusty elektroniczne są dozwolone jeśli spełniają następujące wymagania:
wszystkie ich części składowe są przymocowane na stałe i mieszczą się w obudowie lub rękojeści pistoletu, spust jest obsługiwany ręką utrzymującą pistolet,
wszystkie części składowe są dołączone podczas kontroli w Sekcji Kontroli Wyposażenia,
pistolet, wraz z dołączonymi częściami składowymi, spełnia wymagania przepisów dotyczących wymiaru i ciężaru
Wyłapywacze łusek są dozwolone pod warunkiem, ze pistolet, po ich zainstalowaniu, nadal spełnia wszystkie wymagania przepisów (dotyczące wymiarów i ciężaru). Musi to być zaznaczone na karcie kontrolnej przez Sekcji Kontroli Wyposażenia . Wszystkie używane pociski muszą być wykonane z ołowiu lub innego podobnego, miękkiego materiału. Używanie pocisków płaszczowych jest zabronione.
Normy wspólne dla wszystkich konkurencji - 25 m
Poniższy rysunek dotyczy Pistoletu Sportowego, Pistoletu Standard i Pistoletu Centralnego Zapłonu. Całkowite wymiary pistoletu sprowadzają się do wielkości umożliwiających zamknięcie go w prostopadłościennym pudełku o wewnętrznych wymiarach: 300mm x 150mm x 50mm. Dozwolona jest tolerancja wykonania wymiarów pudełka w zakresie: +1,0 mm, - 0,0 mm. Dla pistoletu szybkostrzelnego, dopuszcza się tolerancję do 5% jednego z wymiarów: długości, wysokości, szerokości pistoletu lub wysokości lufy.


Linia osi lufy musi przebiegać powyżej górnej części dłoni (pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym) trzymającej pistolet w normalnej postawie strzeleckiej.


Długość lufy się następująco:
pistolet półautomatyczny - od wylotu lufy do początku komory zamkowej (lufa plus komora nabojowa),
rewolwer - tylko lufa (bez bębna).

Pistolet szybkostrzelny
Może być używany każdy typ pistoletu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala), który spełnia wymagania przepisów ogólnych i wspólnych norm, oraz następujące warunki:
całkowita masa pistoletu, wraz ze wszystkimi dodatkami, włącznie z obciążnikami stabilizującymi, oraz pustym magazynkiem, nie może być większa niż 1260 gramów,
wysokość lufy, wraz z muszką i wszelkimi dodatkami, na długości od komory zamkowej do wylotu, bez języka spustowego i jego osłony, nie może być większa niż 40 mm .
Dozwolone są specjalne rękojeści, pod warunkiem, ze całkowite dopuszczalne wymiary pistoletu są zachowane .


Amunicja Dopuszczalne są wszystkie naboje bocznego zapłonu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala) .
Pistolet centralnego zapłonu
Może być używany każdy pistolet centralnego zapłonu o kalibrze od 7.62 mm do 9,65 mm (.30 do .38 cala), z wyjątkiem pistoletu jednostrzałowego, który spełnia wymagania przepisów ogólnych i wspólnych norm oraz następujące warunki:
całkowita masa pistoletu, wraz ze wszystkimi dodatkami, włącznie z obciążnikami stabilizującymi, oraz pustym magazynkiem, nie może być większa niż 1400 gramów, długość lufy nie może być większa niż 153mm
odległość miedzy muszką i szczerbinką nie może przekraczać 220 mm. Odległość ta musi być mierzona od tylnej powierzchni szczerbinki do najwyższego punktu muszki ,
niedozwolone są osłabiacie odrzutu, ani wszelkie inne podobnie działające, urządzenia,
opór języka spustowego nie może byt mniejszy niż 1360 G ,

Żadna część rękojeści, lub dodatkowego wyposażenia, nie może obejmować dłoni. Wystające oparcia nie mogą być wysunięte pod kątem przekraczającym 90 stopni względem rękojeści. Zabronione są wznoszące się krzywizny dolnej półki lub oparcia kciuka, lub opadające krzywizny na stronie przeciwległej . Oparcie kciuka musi pozwalać na swobodny ruch kciuka ku górze. Tylna część obudowy pistoletu, lub rękojeści, znajdująca się nad górną częścią dłoni, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, nie może być dłuższa niż 30 mm. Odległość ta jest mierzona z zachowaniem kąta prostego, względem przedłużenia osi lufy. Jednakże krzywizny powierzchni rękojeści, lub obudowy pistoletu, łącznie z dolną półką lub oparciem kciuka, w kierunku wzdłużnym pistoletu, są dozwolone.
Amunicja. Dopuszczalne są wszystkie naboje centralnego zapłonu o kalibrze od 7,62 mm do 9,65 mm (.30 do .38 cala)., Używanie amunicji o bardzo dużej mocy (typu magnum) jest, ze względów bezpieczeństwa, zabronione .
Pistolet sportowy i standardowy
Może być używany pistolet każdego typu, z wyjątkiem jednostrzałowego, bocznego zapłonu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala), Z długą komorą nabojową (long rifle), który spełnia wymagania przepisów ogólnych i wspólnych norm oraz następujące warunki:
całkowita masa pistoletu, wraz ze wszystkimi dodatkami, włącznie z obciążnikami stabilizującymi, oraz pustym magazynkiem, nie może być większa niż 1400 gramów,
długość lufy nie może być większa niż 153 mm (patrz p. 4.2.3.),
odległość między muszką i szczerbinką nie może przekraczać 220 mm. Odległość ta musi być mierzona od tylnej powierzchni szczerbinki do najwyższego punktu muszki ,
niedozwolone są osłabiacze odrzutu, ani wszelkie inne podobnie działające, urządzenia,
opór języka spustowego nie może być mniejszy niż 1000 G ,
żadna część rękojeści, lub dodatkowego wyposażenia, nie może obejmować dłoni. Wystające oparcia nie mogą być wysunięte pod kątem przekraczającym 90 stopni względem rękojeści. Zabronione są wznoszące się krzywizny dolnej półki lub oparcia kciuka, lub opadające krzywizny na stronie przeciwległej. Oparcie kciuka musi pozwalać na swobodny ruch kciuka ku górze. Tylna część obudowy pistoletu, lub rękojeści, znajdująca się nad górną częścią dłoni, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, nie może być dłuższa niż 30 mm. Odległość ta jest mierzona z zachowaniem kąta prostego, względem przedłużenia osi lufy. Jednakże krzywizny powierzchni rękojeści, lub pistoletu, łącznie z dolną półką lub oparciem kciuka, w kierunku wzdłużnym pistoletu, są dozwolone.
Amunicja. Dopuszczalne są wszystkie długie (long rifle) naboje bocznego zapłonu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala) .
Pistolet dowolny
Może być używany każdy pistolet bocznego zapłonu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala), który spełnia wymagania przepisów ogólnych oraz następujący warunek:
pistolet może być ładowany tylko jednym (1) nabojem.

Dopuszczalne są wszystkie naboje bocznego zapłonu o kalibrze 5,6 mm (.22 cala) .
Pistolet pneumatyczny
Może być używany każdy pistolet na sprężone powietrze lub gaz o kalibrze 4,5 mm (.177 cala), który spełnia wymagania przepisów ogólnych oraz następujące warunki:
pistolet może być ładowany tylko jednym śrutem,
całkowita masa pistoletu, wraz ze wszystkimi dodatkami, nie może być większa niż 1500 gramów,
opór języka spustowego nie może być mniejszy niż 500 G ,

Żadna część rękojeści, lub dodatkowego wyposażenia, nie może obejmować dłoni. Wystające oparcia nie mogą być wysunięte pod kątem przekraczającym 90 stopni względem rękojeści. Zabronione są wznoszące się krzywizny dolnej półki lub oparcia kciuka, lub opadające krzywizny na stronie przeciwległej. Oparcie kciuka musi pozwalać na swobodny ruch kciuka ku górze. Jednakże krzywizny powierzchni rękojeści, lub obudowy pistoletu, łącznie z dolną półką lub oparciem kciuka, w kierunku wzdłużnym pistoletu, są dozwolone. Całkowite wymiary pistoletu sprowadzają się do wielkości umożliwiających zamknięcie go w prostopadłościennym pudełku o wewnętrznych wymiarach: 420mm x 200mm x 50mm. Dozwolona jest tolerancja wykonania wymiarów pudełka w zakresie: +1,0 mm, - 0,0 mm. Gdy kontrolowany jest pneumatyczny pistolet półautomatyczny, magazynek nie musi być dołączony. Dozwolone są nawiercane lufy i ich perforowane przedłużenia pod warunkiem, ze pistolety spełniają wszystkie inne wymagania, z wymiarami włącznie.
Amunicja. Dozwolone są wszystkie pociski, wykonane z ołowiu, lub innego podobnego materiału, o kalibrze 4,5 mm (.177 cala).


Strzelecki Ośrodek Szkoleniowy w Lublinie , tel. 081/ 444 3 444, 0600323210
Opracowano na podstawie Urzędowych Ustaw , Regulaminów i Przepisów UIT wydanych przez PZSS.Na podstawie Regulaminów PZSS - Romuald Witamborski
raw109@lublin.cc
z rysunkami http://www.strzelnica.hg.pl/109regpistolet.htm

Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 2037
Rejestracja: 2014-10-01 13:43

Re: Znajomość regulaminowych ograniczeń w broni sportowej.

Post autor: TommyT » 2016-07-29 23:54

Saturn,
nie wiem co miałeś na myśli przytaczając to opracowanie, ale do egzaminu na patent polecam raczej : http://mks-lok.rybnik.pl/images/materia ... ortowa.pdf
Często pytania są o konretne wartości, których w przytoczonym artykule nie ma.
Zakładam, że zapoznaliście się z informacjami: http://mks-lok.rybnik.pl/roznosci/patent

ODPOWIEDZ